Copyright

Consider a refrigerator that consumes 320 W of electric power when it is running. If the...

Question:

Consider a refrigerator that consumes 320 W of electric power when it is running. If the refrigerator runs only one-quarter of the time and the unit cost of electricity is $0.13/kWh, the electricity cost of this refrigerator per month (30 days) is

(a) $4.9

(b) $5.8

(c) $7.5

(d) $8.3

(e) $9.7

Refrigerator:

Refrigerator is a power consuming device used for domestic and industrial applications to maintain the temperature of the contents at the required level. Refrigerator extracts heat from the refrigeration space by means of electric power and rejects the heat to the surroundings.

Answer and Explanation:

Become a Study.com member to unlock this answer! Create your account

View this answer

{eq}\textbf {Given:} {/eq}

  • Power consumption by the refrigerator, {eq}P=320\ \text {W} {/eq}
  • Unit cost of power, {eq}C=0.13\ \text {/kWh} {/eq}

Fi...

See full answer below.


Learn more about this topic:

Loading...
Types of Heating & Cooling Systems

from

Chapter 10 / Lesson 9
2.7K

You can choose from a number of different heating and cooling systems to make your home comfortable to live in. Watch this video to learn about the advantages and disadvantages of forced air, radiant heat, baseboard heat and geothermal systems.


Related to this Question

Explore our homework questions and answers library