How many hamburger buns and hot dog buns can I buy for $20 if the hamburger buns cost $2 a...

Question:

How many hamburger buns and hot dog buns can I buy for {eq}$20 {/eq} if the hamburger buns cost {eq}$2 {/eq} a package and hot dog buns cost {eq}$1.50 {/eq} a package?

Algebraic equation word problems

An algebraic equation is formed when a relation between any variable is equated to a constant.

For example: 4x +3y = 1 is an algebraic equation where x and y are variables and 1 is the equivalent constant of the relation shown in the equation.

In the word problems of algebraic equation, this relation is given in statement and we need to form an algebraic equation out of it. Assuming a base variable and determining other unknowns in its term also helps in simplifying the equation.

Answer and Explanation:

Cost of hamburger buns and hot dog buns are {eq}$2 {/eq} and {eq}$1.50 {/eq} respectively.

Total money available to spent is {eq}$20. {/eq}

Lets assume the number of hamburger buns and hot dog buns are {eq}x {/eq} and {eq}y. {/eq}

Since there are no other constraint, number of hamburger buns and hot dog buns can vary according to the following equation.

$$2x + 1.5y \le 20 $$

This equaiton can give multiple possibilities of values of {eq}x {/eq} and {eq}y {/eq}, we are taking conditions where numbers of hamburger buns and hot dog buns are close to each other and maximum utilization of fund is done.

{eq}(x,y)\ =\ (6,5), (5,6) {/eq} satisfies above conditions.

6 hamburger buns and 5 hot dog buns costs $19.5 and 5 hamburger buns and 6 hot dog buns costs $19.


Learn more about this topic:

Loading...
Evaluating Simple Algebraic Expressions

from ELM: CSU Math Study Guide

Chapter 6 / Lesson 3
79K

Related to this Question

Explore our homework questions and answers library