Matt Company had the following costs. Calculate the unit product cost using variable costing....

Question:

Matt Company had the following costs.

Units produced 410 units
Direct materials $ 63 per unit
Direct labor 30 per unit
Variable manufacturing overhead 11 per unit
Fixed manufacturing overhead 7,380 per year
Variable selling and administrative costs 21 per unit
Fixed selling and administrative costs 1,640 per year

Calculate the unit product cost using variable costing. Round answer to the nearest cent.

Show the labels and enter the amounts to compute the unit product cost using variable costing.

Variable Costing
_______ _______ _______
_______ _______ _______
_______ _______ _______
_______ _______ _______
Total unit product cost _______

Variable Costing

Variable cost is the cost associated with manufacturing and varies with the amount produced. For example; labor is a variable cost, it increases as production time increases and decreases as production time decreases.

Answer and Explanation:

Particular Amount
Direct material 25830
Direct labor 12300
Variable manufacturing Overhead 4510
Total variable cost 42640


Learn more about this topic:

Loading...
Variable Costing: Method, Formula & Advantages

from Financial Accounting: Help and Review

Chapter 13 / Lesson 5
2.9K

Related to this Question

Explore our homework questions and answers library