Copyright

What is the unit cost of a pen if a pack of 12 pens costs $7.75?

Question:

What is the unit cost of a pen if a pack of 12 pens costs $7.75?

Unitary Method

The unitary method is applied to find the value of unit value for an entity or to determine the unit cost with a given cost or value of a specific number of entities. The unitary method can be used for determining the value of a certain quantity by evaluating the value of one unit.

Answer and Explanation:


Given Data

  • The cost of the pack of 12 pens is: {eq}P = \$ 7.75 {/eq}
  • The total number of pens is: {eq}n = 12 {/eq}


Let us assume that the unit cost of pen is {eq}x {/eq}. The cost of the unit pen is the cost of one pen.


The expression for the unit cost of pen is,

{eq}x = \frac{P}{n} {/eq}


Substitute the known values.

{eq}\begin{align*} x &= \frac{{\$ 7.75}}{{12}}\\ &= \$ 0.6458 \end{align*} {/eq}


Thus, the unit cost of the pen is {eq}\$ 0.6458 {/eq}.


Learn more about this topic:

Loading...
Basic Algebra: Rules, Equations & Examples

from SAT Subject Test Mathematics Level 2: Tutoring Solution

Chapter 4 / Lesson 10
135K

Related to this Question

Explore our homework questions and answers library