Algebra II: Calculations, Ratios, Percent & Proportions Review Chapter Exam

Exam Instructions:

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Page 1

Question 1 1. A bus travels 165 miles in 3 hours. What is its average speed?

Question 2 2. One hose can fill a swimming pool in 12 hours. A different, larger hose can fill the same pool in half the time. If both hoses are used together, how many hours will it take to fill the pool?

Question 3 3. The listed price of a dress is $59.99. If the tax is 8%, what is the total cost?

Question 4 4. A pair of shoes is on sale for $96. If the shoes are on sale for 20% off, what was the original price?

Question 5 5. Steve is trying to earn $300 in interest for a new guitar. He puts $2500 in an account that earns 2% interest yearly (simple interest). How long will it take to earn $300?

Page 2

Question 6 6. Suzie's Snakes and Salamanders Pet Shop has 38 snakes and 22 salamanders. If Suzie sells 9 snakes, what is the ratio of the remaining unsold to sold snakes?

Question 7 7. If a car drives at 60 miles per hour for 4 hours, how far will it go?

Question 8 8. A laptop's original price is $795. If it's on sale for 20% off, what is the sale price?

Question 9 9. Emily can rake her lawn in 5 hours. Andrew can rake the same lawn in 8 hours. Rounded to the nearest hour, how long will the job take if they work together?

Question 10 10. Philip is buying a video game that normally costs $85. It's on sale for 25% off. He has a coupon that will save him an extra 10% off the sale price. What is the cost he'll pay?

Page 3

Question 11 11. Connor has seven more nickels than dimes and twice as many quarters as dimes. If he has $6.20, how many nickels does he have?

Question 12 12. Angela invested $4000 in an account that earns 5% interest yearly (simple interest). She forgets about it for 12 years. What is the TOTAL amount of money in the account after those 12 years?

Question 13 13. Arnold invested $7000 in his account and he had $8050 after 4 years. What was the yearly interest rate (simple interest)?

Question 14 14. If it takes a team of three painters to paint a 7-room house in a day, how many painters are required to paint a 14-room house in a day?

Question 15 15. Kate is investing $1,000 and wants to double it in 8 years. What yearly, simple interest rate will she need to find?

Page 4

Question 16 16. A restaurant sells cheeseburgers to chicken sandwiches in a ratio of 7:2. If the restaurant sells 12 chicken sandwiches one day, how many cheeseburgers does it sell?

Question 17 17. A car goes 825 miles on 3 tanks of gas. How far can it go on 7 tanks of gas?

Question 18 18. Amy, Barry and Carter are building a fence. Together, it takes them 4 hours. If Amy worked alone, it would take her 14 hours. If Carter worked alone, it would take him 16 hours. Rounded to the nearest hour, how long would it take Barry to build the fence alone?

Question 19 19. If the campers at Camp Grilled Meat prefer hot dogs to hamburgers by a ratio of 4:3, and they need 500 hot dogs, how many hamburgers will they need?

Question 20 20. Jennifer has three more dimes than nickels and three times as many quarters as nickels. If she has $7.50, how many quarters does she have?

Page 5

Question 21 21. A class with 28 students has 13 boys. What is the ratio of girls to boys?

Question 22 22. At a birthday party, there are 7 boys and 5 girls. What percent of the kids are boys, rounding to the nearest tenth of a percent?

Question 23 23. If the sun shines 300 days in a year, approximately what percent of the days is it sunny?

Question 24 24. Olivia rides her bike at an average speed of 12 mph for 2 hours. How far does she go?

Question 25 25. Which of the following is the correct formula for compound interest?

Page 6

Question 26 26. A painting costs $225. If the sale price is $191.25, what is the percent discount?

Question 27 27. Which of the following is an example of a unit rate?

Question 28 28. Mary buys a pair of jeans for $24.99, a skirt for $32.99 and a pair of shoes for $49.99. She has a coupon for 15% off the most expensive item. If the tax is 7.5%, what is the total cost?

Question 29 29. What is 4% as a decimal?

Question 30 30. Becky deposits $12,000 into an account with an interest rate of 7% that is compounded monthly. Rounding to the nearest dollar, what is the balance after 7 years?

Algebra II: Calculations, Ratios, Percent & Proportions Review Chapter Exam Instructions

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Algebra II: High School  /  Math Courses
Support