Big Ideas Math Common Core 7th Grade: Online Textbook Help  /  Math Courses

Test Prep Plan - Take a practice test

Take this practice test to check your existing knowledge of the course material. We'll review your answers and create a Test Prep Plan for you based on your results.
How Test Prep Plans work
1
Answer 50 questions
Test your existing knowledge.
2
View your test results
Based on your results, we'll create a customized Test Prep Plan just for you!
3
Study smarter
Study more effectively: skip concepts you already know and focus on what you still need to learn.

Big Ideas Math Common Core 7th Grade Chapter 5: Ratios and Proportions Chapter Exam

Practice Exam Instructions:

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Page 1

Question 1 1.

What is the rate of change at the point B in the graph below (for y in relation to x)?

(In other words, what is the slope of the line from x = 2 to x = 3?)

Answers:

Question 2 2. What is the rate of change at the point E in the graph below (for y in relation to x)?

Answers:

Question 3 3. What is the rate of change at the point B in the graph below (for y in relation to x)?

Answers:

Question 4 4. What is the rate of change at the point A in the graph below (for y in relation to x)?

Answers:

Question 5 5. What is the rate of change at the point A in the graph below (for y in relation to x)?

Answers:

Page 2

Question 6 6. Which of the following is proportional to the ratio 3:2?

Answers:

Question 7 7. To make hummingbird food, I need 4 cups of water to 1 cup of sugar. If I wanted to double that amount, how many cups of water do I need?

Answers:

Question 8 8.

Find the missing information.

x/4 = 9/12

Answers:

Question 9 9. Things are in proportion when what are equal to each other?

Answers:

Question 10 10. Which of the following is not in proportion to the ratio 12:20?

Answers:

Page 3

Question 11 11. When x = 40, y = 45. If x and y vary directly, what is the constant of variation?

Answers:

Question 12 12. If the constant of variation is 12 and y = 36 and they vary directly, what does x equal?

Answers:

Question 13 13. Which of the following equations shows a direct variation?

Answers:

Question 14 14. Roger works at a flower shop and he notices that the more flowers people buy, the more chocolates are sold too. If Roger sells 45 chocolates when 90 flowers are sold, how many chocolates does he sell if 100 flowers are sold?

Answers:

Question 15 15. The hotter it gets, the more people go to the beach. If there are 120 people at the beach when the temperature is 80 degrees Fahrenheit, how many people will be at the beach when the temperature is 100 degrees Fahrenheit?

Answers:

Page 4

Question 16 16. If a car drives at 60 miles per hour for 4 hours, how far will it go?

Answers:

Question 17 17. A restaurant sells cheeseburgers to chicken sandwiches in a ratio of 7:2. If the restaurant sells 12 chicken sandwiches one day, how many cheeseburgers does it sell?

Answers:

Question 18 18. Cassie buys a box of 36 batteries for 15 dollars. Express the rate in its simplest form.

Answers:

Question 19 19. An aquarium has 14 seals, 22 penguins and 4 sea turtles. What is the ratio of sea turtles to seals?

Answers:

Question 20 20. Which of the following is an example of a unit rate?

Answers:

Page 5

Question 21 21. A pair of shoes is on sale for $96. If the shoes are on sale for 20% off, what was the original price?

Answers:

Question 22 22. One box of cereal costs $3. How many boxes can you buy with $15?

Answers:

Question 23 23. If it takes a team of three painters to paint a 7-room house in a day, how many painters are required to paint a 14-room house in a day?

Answers:

Question 24 24. Solve for x: 7/x = 28/16

Answers:

Question 25 25. A painting costs $225. If the sale price is $191.25, what is the percent discount?

Answers:

Page 6

Question 26 26. Suzie's Snakes and Salamanders Pet Shop has 38 snakes and 22 salamanders. If Suzie sells 9 snakes, what is the ratio of the remaining unsold snakes to sold snakes?

Answers:

Question 27 27. A bakery sold 28 total baked goods at lunch. This bakery only sells cupcakes and muffins. If the bakery sold 13 muffins, what is the ratio of cupcakes to muffins?

Answers:

Question 28 28. If the campers at Camp Grilled Meat prefer hot dogs to hamburgers by a ratio of 4:3, and they need 500 hot dogs, how many hamburgers will they need?

Answers:

Question 29 29. A burrito artist can make 14 burritos in 5 minutes. How many burritos can she make in one hour?

Answers:

Question 30 30. At meetings of the Rough Wood Handlers Organization, every member suffers from 7 splinters. How many splinters will there be when 11 members attend?

Answers:

Big Ideas Math Common Core 7th Grade Chapter 5: Ratios and Proportions Chapter Exam Instructions

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Support