Copyright
NES Mathematics Middle Grades & Early Secondary (105): Practice & Study Guide  /  Social Science Courses

Test Prep Plan - Take a practice test

Take this practice test to check your existing knowledge of the course material. We'll review your answers and create a Test Prep Plan for you based on your results.
How Test Prep Plans work
1
Answer 50 questions
Test your existing knowledge.
2
View your test results
Based on your results, we'll create a customized Test Prep Plan just for you!
3
Study smarter
Study more effectively: skip concepts you already know and focus on what you still need to learn.

Introduction to Mathematical Problem Solving Chapter Exam

Exam Instructions:

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Page 1

Question 1 1. One box of cereal costs $3. How many boxes can you buy with $15?

Question 2 2. If it takes a team of three painters to paint a 7-room house in a day, how many painters are required to paint a 14-room house in a day?

Question 3 3. An aquarium has 14 seals, 22 penguins and 4 sea turtles. What is the ratio of sea turtles to seals?

Question 4 4. If a car drives at 60 miles per hour for 4 hours, how far will it go?

Question 5 5. Add 12 + 3.

Page 2

Question 6 6. Multiply 4 * 5.

Question 7 7. If the average rate starts out decreasing and continues to decrease, what does the line look like?

Question 8 8. Using this graph on a business's profit, what was the average rate of change in profit from 1995 to 2010? In 1995, the profit was $16,985. In 2010, the profit was $15,000.

Question 9 9. A burrito artist can make 14 burritos in 5 minutes. How many burritos can she make in one hour?

Question 10 10. Suzie's Snakes and Salamanders Pet Shop has 38 snakes and 22 salamanders. If Suzie sells 9 snakes, what is the ratio of the remaining unsold snakes to sold snakes?

Page 3

Question 11 11. If you eat 1/4 of a pie on Tuesday, then 1/3 of what remains on Wednesday, then how much of the original pie did you eat on Wednesday?

Question 12 12. If you can travel the 10 3/5 miles from your home to the store in 12 1/5 minutes, then how many miles do you travel each minute?

Question 13 13. What is a very broad definition of mathematical modeling?

Question 14 14. What is a Mathematical Model?

Question 15 15. A violin you want to buy costs $4,254. However, it goes on sale for 65 percent off. How much do you end up saving if you buy the violin while it is on sale?

Page 4

Question 16 16. How many answers do I need to get correct if I want a grade of 80 percent on a test with 70 questions?

Question 17 17. Parentheses, exponents, multiplication, division, addition, subtraction (PEMDAS) is a very common example of which principle?

Question 18 18. The statement 'multiplying always results in a larger number than the ones you started with' is disproved when multiplying a positive number with a negative number. This is an example of which principle?

Question 19 19. Given 51 * 28, what is a valid estimated answer?

Question 20 20. Use estimation to find an estimate of the correct answer to 515 + 113 + 280 + 425. Using this information, choose the exact answer from the possibilities given.

Page 5

Question 21 21. Suppose Nathan went to the store and bought 18 doughnuts for $25. The doughnuts are creme filled and jelly filled. Suppose the creme filled doughnuts are $2 each and the jelly filled doughnuts are $1 each, and we want to know how many of each doughnut Nathan bought. In using the guess, check, and revise method, we initially guess that he got 9 creme filled doughnuts. If this is our guess, how many jelly filled doughnuts are we guessing that he got?

Question 22 22. Nathan just bought some jelly filled doughnuts for $1 a piece and some creme filled doughnuts for $2 a piece. All together, he got 18 doughnuts, and he spent $25, and we want to know how many of each doughnut he bought. In using the guess, check, and revise method, our first guess is that he got 9 jelly filled doughnuts and 9 creme filled doughnuts. When we check, we see that 9*1 + 9*2 = 27, so we know this guess is a little high since he only spent $25. Which of the following is the best second guess?

Question 23 23. On a recent test, Joe got 23.5 questions right out of a total of 25 questions. What is his score as a decimal?

Question 24 24. A model house is built to 1/8 or 0.125 of real-world size, so everything in the model house is exactly 0.125 times the size of its real-world counterpart. It has a particularly cute dining table in the kitchen area. The owner of the model house has the same cute dining table in his kitchen. His real dining table stands 30 inches tall. How tall does the table in the model house stand?

Question 25 25. A painting costs $225. If the sale price is $191.25, what is the percent discount?

Page 6

Question 26 26. A restaurant sells cheeseburgers to chicken sandwiches in a ratio of 7:2. If the restaurant sells 12 chicken sandwiches one day, how many cheeseburgers does it sell?

Question 27 27. Rewrite 20 - 4 as an addition problem.

Question 28 28. Which formula is used to find the average rate of change?

Question 29 29. At meetings of the Rough Wood Handlers Organization, every member suffers from 7 splinters. How many splinters will there be when 11 members attend?

Question 30 30. If you complete 2/3 of your math homework in the first hour today but only completed 3/8 of the homework yesterday, how much more homework did you complete today than yesterday.

Introduction to Mathematical Problem Solving Chapter Exam Instructions

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Support