Rates, Ratios & Proportions Chapter Exam

Exam Instructions:

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Page 1

Question 1 1. Connor has seven more nickels than dimes and twice as many quarters as dimes. If he has $6.20, how many nickels does he have?

Question 2 2. If it takes a team of three painters to paint a 7-room house in a day, how many painters are required to paint a 14-room house in a day?

Question 3 3. A car goes 825 miles on 3 tanks of gas. How far can it go on 7 tanks of gas?

Question 4 4. Olivia rides her bike at an average speed of 12 mph for 2 hours. How far does she go?

Question 5 5. Amy, Barry and Carter are building a fence. Together, it takes them 4 hours. If Amy worked alone, it would take her 14 hours. If Carter worked alone, it would take him 16 hours. Rounded to the nearest hour, how long would it take Barry to build the fence alone?

Page 2

Question 6 6. A train travels at 60 mph for 5 hours, then slows to 50 mph for 2 hours. How many miles does it travel?

Question 7 7. Emily can rake her lawn in 5 hours. Andrew can rake the same lawn in 8 hours. Rounded to the nearest hour, how long will the job take if they work together?

Question 8 8. Calvin has twice as many dimes as nickels. If he has a total of $4, how many nickels does he have?

Question 9 9. Cassie buys a box of 36 batteries for 15 dollars. Express the rate in its simplest form.

Question 10 10. How long will it take a car traveling at 32 mph to go 128 miles?

Page 3

Question 11 11. An aquarium has 14 seals, 22 penguins and 4 sea turtles. What is the ratio of sea turtles to seals?

Question 12 12. George earns $12 per hour painting houses. If he works for 7 hours one day, how much does he earn?

Question 13 13. If the campers at Camp Grilled Meat prefer hot dogs to hamburgers by a ratio of 4:3, and they need 500 hot dogs, how many hamburgers will they need?

Question 14 14. Suzie's Snakes and Salamanders Pet Shop has 38 snakes and 22 salamanders. If Suzie sells 9 snakes, what is the ratio of the remaining unsold to sold snakes?

Question 15 15. Farmer John can till his field 1.5 times faster than Farmer Bob. If they work together, they can till the field in 6 hours. How long would it take Farmer John on his own?

Page 4

Question 16 16. Solve for x: 7/x = 28/16

Question 17 17. At meetings of the Rough Wood Handlers Organization, every member suffers from 7 splinters. How many splinters will there be when 11 members attend?

Question 18 18. A burrito artist can make 14 burritos in 5 minutes. How many burritos can she make in one hour?

Question 19 19. A pair of shoes is on sale for $96. If the shoes are on sale for 20% off, what was the original price?

Question 20 20. If a car drives at 60 miles per hour for 4 hours, how far will it go?

Page 5

Question 21 21. A bus travels 165 miles in 3 hours. What is its average speed?

Question 22 22. One box of cereal costs $3. How many boxes can you buy with $15?

Question 23 23. A class with 28 students has 13 boys. What is the ratio of girls to boys?

Question 24 24. One hose can fill a swimming pool in 12 hours. A different, larger hose can fill the same pool in half the time. If both hoses are used together, how many hours will it take to fill the pool?

Question 25 25. Faith buys gifts for 5 friends. If each gift costs $18, how much did she spend in total?

Page 6

Question 26 26. Jennifer has three more dimes than nickels and three times as many quarters as nickels. If she has $7.50, how many quarters does she have?

Question 27 27. Adam and Kevin are roommates. Adam can clean their apartment in 45 minutes. Kevin can clean it in 60 minutes. Rounded to the nearest minute, how much time will it take if they work together?

Question 28 28. A restaurant sells cheeseburgers to chicken sandwiches in a ratio of 7:2. If the restaurant sells 12 chicken sandwiches one day, how many cheeseburgers does it sell?

Question 29 29. A painting costs $225. If the sale price is $191.25, what is the percent discount?

Question 30 30. Which of the following is an example of a unit rate?

Rates, Ratios & Proportions Chapter Exam Instructions

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

3rd-5th Grade Math: Practice & Review  /  Math Courses
Support