Copyright

Ratios & Rate Reasoning Chapter Exam

Exam Instructions:

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Page 1

Question 1 1. I got paid $63.24 for 7 hours of work. What was my hourly pay rate?

Question 2 2. How many spaces to the left of the center (0, 0) is the point (-7, 8)?

Question 3 3. Solve the following rational equation.

Question 4 4. What is a ratio problem?

Question 5 5. What is 30 percent of 120?

Page 2

Question 6 6. Which point is shown below?

Question 7 7. Which of these is a way to make equivalent ratios?

Question 8 8.

It takes Benny 20 minutes to run two miles. His time-to-miles ratio is therefore 10:1. How many minutes did it take him to run four miles?

Solve by using this tape diagram.

Question 9 9. Which of the following is a unit price?

Question 10 10. Which of the following is a unit rate?

Page 3

Question 11 11. An ordered pair describes what on the coordinate plane?

Question 12 12. Which point describes the very center of the coordinate plane?

Question 13 13. Sam can paint 10 houses in a week. How long would it take him to paint 70 houses?

Question 14 14.

Joe tells you that the ratio of dogs to cats in one area is 2:3. If there are four dogs, how many cats will there be?

Use the table to find the solution.

Question 15 15. Jenny's cell phone plan costs her $3 for 35 minutes. Which of the following expresses the relationship as a cost-to-minutes ratio?

Page 4

Question 16 16. How many answers do I need to get correct if I want a grade of 80 percent on a test with 70 questions?

Question 17 17. Jenny ran 6715 meters in 8.3 minutes. Johnny ran 1455 meters in 2.1 minutes. Who was faster and by how much?

Question 18 18. What is 56% written as a decimal?

Question 19 19. What percentage is 122 out of 222?

Question 20 20. Solve for x.

Page 5

Question 21 21. Solve the rational equation.

Question 22 22. Your new car went 258 miles on 7.3 gallons of gasoline. How many miles per gallon is this?

Question 23 23. Why are 1:3 and 2:6 equivalent ratios?

Question 24 24.

It takes Benny ten minutes to run one mile. His time-to-miles ratio is 10:1. How many minutes did it take him to run three miles?

Solve by using this double number line.

Question 25 25. A violin you want to buy costs $4,254. However, it goes on sale for 65 percent off. How much do you end up saving if you buy the violin while it is on sale?

Page 6

Question 26 26. Solve for x.

Question 27 27. Solve for x.

Question 28 28. The point (3, 4) is located how many spaces up (not over) from the center (0, 0)?

Question 29 29. Bob is driving home for spring break. His hometown is 250 miles away from school. If he needs to be home in 5 hours, how fast will he need to drive?

Question 30 30. Which of the ratio pairs are equivalent?

Ratios & Rate Reasoning Chapter Exam Instructions

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

NYSTCE CST Multi-Subject - Secondary Teachers (241/242/245): Practice & Study Guide  /  Social Science Courses
Support