TABE - Math: Practice & Study Guide  /  Math Courses

Test Prep Plan - Take a practice test

Take this practice test to check your existing knowledge of the course material. We'll review your answers and create a Test Prep Plan for you based on your results.
How Test Prep Plans work
1
Answer 50 questions
Test your existing knowledge.
2
View your test results
Based on your results, we'll create a customized Test Prep Plan just for you!
3
Study smarter
Study more effectively: skip concepts you already know and focus on what you still need to learn.

TABE Math - Grade 7: Ratios & Proportional Relationships Chapter Exam

Exam Instructions:

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Page 1

Question 1 1. If the campers at Camp Grilled Meat prefer hot dogs to hamburgers by a ratio of 4:3, and they need 500 hot dogs, how many hamburgers will they need?

Question 2 2. A pair of shoes is on sale for $96. If the shoes are on sale for 20% off, what was the original price?

Question 3 3. A painting costs $225. If the sale price is $191.25, what is the percent discount?

Question 4 4. You're making a recipe that requires 227 grams of butter. You have a 1-pound stick of butter. How much should you use? Note that one pound = 454 grams.

Question 5 5. Which of the following proportions is correctly set up?

Page 2

Question 6 6. Which of the following is NOT a recognized way to write a ratio?

Question 7 7. Suzie's Snakes and Salamanders Pet Shop has 38 snakes and 22 salamanders. If Suzie sells 9 snakes, what is the ratio of the remaining unsold snakes to sold snakes?

Question 8 8. If it takes a team of three painters to paint a 7-room house in a day, how many painters are required to paint a 14-room house in a day?

Question 9 9. At meetings of the Rough Wood Handlers Organization, every member suffers from 7 splinters. How many splinters will there be when 11 members attend?

Question 10 10. Solve for x: 7/x = 28/16

Page 3

Question 11 11. One box of cereal costs $3. How many boxes can you buy with $15?

Question 12 12. A class with 28 students has 13 boys. What is the ratio of girls to boys?

Question 13 13.

Solve the proportion for the unknown x:

25 / 15 = 125 / x

Question 14 14. A burrito artist can make 14 burritos in 5 minutes. How many burritos can she make in one hour?

Question 15 15. Solve the proportion: 5 / 22 = 6 / x

TABE Math - Grade 7: Ratios & Proportional Relationships Chapter Exam Instructions

Choose your answers to the questions and click 'Next' to see the next set of questions. You can skip questions if you would like and come back to them later with the yellow "Go To First Skipped Question" button. When you have completed the practice exam, a green submit button will appear. Click it to see your results. Good luck!

Support