Equivalent Units & the Weighted-Average Method Formula Video

An error occurred trying to load this video.

Try refreshing the page, or contact customer support.

Coming up next: FIFO Inventory Method of Finding Equivalent Units

You're on a roll. Keep up the good work!

Take Quiz Watch Next Lesson
 Replay
Your next lesson will play in 10 seconds
  • 0:05 What Is an Equivalent Unit?
  • 1:51 Calculating Equivalent Units
  • 3:43 Calculating Cost Per Unit
  • 5:28 The Production Cost Report
  • 6:33 Lesson Summary
Save Save Save

Want to watch this again later?

Log in or sign up to add this lesson to a Custom Course.

Log in or Sign up

Timeline
Autoplay
Autoplay
Speed Speed

Recommended Lessons and Courses for You

Lesson Transcript
Instructor: Christian George
This lesson introduces the topic of equivalent units and demonstrates how to calculate this number. It also calculates per unit cost of production and illustrates a production cost report and the way in which the corresponding numbers are used by management.

What Is an Equivalent Unit?

Manufacturing companies use a lot of ways to figure out what their operational strategy needs to be when they make their products. The operational strategy is a plan that includes the goals and behaviors used to accomplish the goals of a company. These measurements supply different information depending on the tool used and the intended outcome.

One important tool that companies use is the equivalent unit metric. An equivalent unit is a term used to describe work-in-progress inventory units at the end of a specific time period. It defines the number of completed units of a particular item that the company could have produced, given the amount of costs that were incurred during that time period for all items not yet completed.

For example, if there are 1,000 units in progress, and the company has only expended 40% of the processing costs on these units, then you have 400 equivalent units of production. The concept of equivalent units is used solely in process costing because you are determining the equivalent unit calculation based on a mass quantity of an item.

Equivalent units of production are recorded separately for the three categories of manufacturing costs because direct materials are added to the beginning of the manufacturing process, while labor and manufacturing overhead are added throughout the process. As a result, the equivalent units of direct materials will always be higher than other manufacturing costs. When a company assigns costs to an equivalent unit of production, the simplest method is by using the weighted-average cost of beginning inventory and adding new cost in additional purchases of direct materials.

Calculating Equivalent Units of Production

The formula for calculating equivalent units of production uses the weighted-average method formula because of its simplicity.

Total equivalent units of a cost product = A + B * C

Where:
A = units transferred to the next department or finished goods (completed)
B = units in work-in-progress at the closing time of time period
C = percentage of completion with respect to the product

For example, let's look at a calculated total equivalent units:

Units in opening Work-In-Progress (WIP) 10,000
Units added 190,000
Units transferred out 195,000
Units in closing WIP 5,000
% of completion of closing WIP (direct materials) 100%
% of completion of closing WIP (conversion costs) 60%

Solution:

Total equivalent units (direct materials) = 190,000 + 5,000 * 100% = 195,000 units
Total equivalent units (conversion costs) = 190,000 + 5,000 * 60% = 193,000 units

As we can see, the direct materials are calculated at 100% because direct materials costs are incurred at the beginning of the time period. Conversion costs are the direct labor and manufacturing overhead that is used during the time period, even though some of the product was not completed during the time period.

Calculating Cost Per Unit of Production

Companies calculate the cost per unit of production to know how to most accurately determine price for the customer. Every penny counts, especially if the product that they're selling is made in the thousands. Accurate calculations and proper application of cost metrics will allow companies to ensure that every cost is accounted for.

The formula for calculating:

Per Unit Cost of Production = Total manufacturing costs / Total number of units produced

Example:

For a particular manufacturing run, your total manufacturing costs are $130,000. The batch of product consists of 40,000 units.

To unlock this lesson you must be a Study.com Member.
Create your account

Register to view this lesson

Are you a student or a teacher?

Unlock Your Education

See for yourself why 30 million people use Study.com

Become a Study.com member and start learning now.
Become a Member  Back
What teachers are saying about Study.com
Try it risk-free for 30 days

Earning College Credit

Did you know… We have over 200 college courses that prepare you to earn credit by exam that is accepted by over 1,500 colleges and universities. You can test out of the first two years of college and save thousands off your degree. Anyone can earn credit-by-exam regardless of age or education level.

To learn more, visit our Earning Credit Page

Transferring credit to the school of your choice

Not sure what college you want to attend yet? Study.com has thousands of articles about every imaginable degree, area of study and career path that can help you find the school that's right for you.

Create an account to start this course today
Try it risk-free for 30 days!
Create an account
Support