Business Courses / Course / Chapter

How to Calculate Opportunity Cost

Lesson Transcript
Instructor: Jon Nash

Jon has taught Economics and Finance and has an MBA in Finance

Opportunity cost is determined by calculating how much of one product can be produced based on the opportunity cost of producing something else. Learn how to calculate opportunity costs to make efficient economical choices using the production of wheat versus rice as an example. Updated: 08/14/2021

Best Economical Choice?

So now we have a choice between two alternative possibilities. We can either choose one thing or another but not both. For example, we could choose to spend our time knitting or walking but not both. How do we know what the best economical choice is? By calculating the opportunity cost of each choice.

Opportunity cost is a relative concept, which means that you're finding out how much of one thing you can produce in comparison to another thing.

An error occurred trying to load this video.

Try refreshing the page, or contact customer support.

Coming up next: Applying the Production Possibilities Model

You're on a roll. Keep up the good work!

Take Quiz Watch Next Lesson
 Replay
Your next lesson will play in 10 seconds
  • 0:06 Best Economical Choice
  • 0:43 A Relative Relationship
  • 1:28 Calculation Examples
  • 5:41 Lesson Summary
Save Save Save

Want to watch this again later?

Log in or sign up to add this lesson to a Custom Course.

Log in or Sign up

Timeline
Autoplay
Autoplay
Speed Speed

It's All Relative

For example, if the two goods you're interested in are rice and wheat, then the opportunity cost of producing rice will always be in terms of wheat, and the opportunity cost of producing wheat will always be in terms of rice. The opportunity cost of choosing one possibility is the value of the possibility you gave up. It's what you sacrificed. It's not what you chose, but it's the next best alternative.

Let's look at how to calculate opportunity cost using land as an example. In country A, we can use the same amount of scarce resources to produce two things, but we can only choose one thing at a time to produce.

Calculation Examples

Let's say the two things we produce are corn and beef. We can use land to either produce corn or produce beef.

The next thing we need to know in order to calculate opportunity cost is how much corn could we produce compared to how much beef we could produce. And remember that we're using the same amount of resources, so this kind of problem really is going to give us a basis for comparing two alternative choices.

Let's say that in Country A, we can either produce 50 tons of corn, or as an alternative, we can produce 25 tons of beef. This is our tradeoff between producing these two things. Now we have all the information we need to calculate opportunity cost, but we need to know which opportunity cost we're trying to measure based on which possibility we want to choose.

Let's start by looking at it from the corn perspective. The opportunity cost of producing 50 tons of corn is equal to how many tons of beef we could have produced, which of course is 25 tons. Therefore, the opportunity cost is found by solving this equation:

50 tons of corn = 25 tons of beef

What we really want to know is how much beef we could have produced if we choose to produce 1 ton of corn, but the question gave us 50 tons. To reduce this equation down, we divide each side by 25 and this gives us:

2 tons of corn =1 ton of beef

And then reducing it down one more time, gives us:

1 ton of corn = ½ ton of beef.

That's our answer. The opportunity cost of producing a ton of corn is ½ a ton of beef.

To unlock this lesson you must be a Study.com Member.
Create your account

Register to view this lesson

Are you a student or a teacher?

Unlock Your Education

See for yourself why 30 million people use Study.com

Become a Study.com member and start learning now.
Become a Member  Back

Resources created by teachers for teachers

Over 30,000 video lessons & teaching resources‐all in one place.
Video lessons
Quizzes & Worksheets
Classroom Integration
Lesson Plans

I would definitely recommend Study.com to my colleagues. It’s like a teacher waved a magic wand and did the work for me. I feel like it’s a lifeline.

Jennifer B.
Teacher
Jennifer B.
Create an account to start this course today
Used by over 30 million students worldwide
Create an account