Copyright

Unit Cost: Definition, Formula & Calculation

An error occurred trying to load this video.

Try refreshing the page, or contact customer support.

Coming up next: What the Difference Between Cross-Selling & Upselling?

You're on a roll. Keep up the good work!

Take Quiz Watch Next Lesson
 Replay
Your next lesson will play in 10 seconds
  • 0:01 Definition of Unit Cost
  • 0:51 Formula for Unit Cost
  • 2:50 Sample Calculations
  • 6:21 Lesson Summary
Add to Add to Add to

Want to watch this again later?

Log in or sign up to add this lesson to a Custom Course.

Log in or Sign up

Timeline
Autoplay
Autoplay
Speed

Recommended Lessons and Courses for You

Lesson Transcript
Instructor: Sharon Linde
Unit cost is a fundamental quantity used for businesses ranging in size from a pre-revenue bakery to a certain multi-national smartphone company. This lesson will show you what it is, how to calculate it, and why it is important to know.

Definition of Unit Cost

The simplest way to describe unit cost is the amount of money it takes to produce one unit of whatever you're talking about. Of course, that might be oversimplifying it a little. A giant corporation might build an entire factory to produce a new product with anticipated high demand.

Imagine that a popular shoe company wants to design a new high-end shoe. They might spend millions of dollars on that infrastructure, and it may take years to produce the very first new widget. Literally speaking, the unit cost for the first shoe off that production line might be measured in the millions of dollars. Not even Michael Jordan can afford that! Let's turn now to the much more precise language of mathematics to better explain.

Formula for Unit Cost

The formula for unit cost is often written like this:

UC = c/u

In the equation, c represents the total costs of producing those items, u is the total number of units, and UC is unit cost for the time period. Typically speaking, the number of units is quite easy to calculate, while calculating the costs is more involved. We're going to talk about three types of costs that will go into our calculations: fixed costs, direct labor costs, and direct material costs. To make things confusing, direct labor and direct material costs are also lumped together and called 'variable costs'.

What are those you ask? Well, let's take them one at a time.

Fixed costs are all costs that go into the making of a product that do not vary with the number of units produced. Does the landlord care if your production line was down? No, he's going to expect a rent check regardless of what is happening in your factory. So, rent is a common fixed cost. The same reasoning applies to the cost of equipment used on the production line, property taxes, salaried workers not directly involved with production (such as accountants and management staff), mortgage payments, and insurance payments.

Direct labor costs are limited to the wages paid to workers directly involved with making the product. Those people making shoes in the factory are making salaries figured in to direct labor costs. Managers and executives aren't direct labor costs, remember? They're fixed costs like we talked about earlier.

Direct material costs are also limited to materials purchased and used in making the product. Direct labor and materials are also referred to as variable costs, because they change with the number of units produced.

Sample Calculations

Now let's look at how all of this shakes out in a real life situation. Let's calculate the unit cost of one widget, for Company A, for the month of June, given the following information for that time period:

Units produced = 12,000

Direct labor costs = $35,000

Direct material costs = $25,000

Fixed costs = $22,000

To solve this we use our equation UC=c/u and substitute what we know.

UC = ($35,000+$25,000+$22,000)/ (12,000 units)

UC = $82,000 / 12,000 units

UC = $6.83/unit

To unlock this lesson you must be a Study.com Member.
Create your account

Register to view this lesson

Are you a student or a teacher?

Unlock Your Education

See for yourself why 30 million people use Study.com

Become a Study.com member and start learning now.
Become a Member  Back
What teachers are saying about Study.com
Try it risk-free for 30 days

Earning College Credit

Did you know… We have over 160 college courses that prepare you to earn credit by exam that is accepted by over 1,500 colleges and universities. You can test out of the first two years of college and save thousands off your degree. Anyone can earn credit-by-exam regardless of age or education level.

To learn more, visit our Earning Credit Page

Transferring credit to the school of your choice

Not sure what college you want to attend yet? Study.com has thousands of articles about every imaginable degree, area of study and career path that can help you find the school that's right for you.

Create an account to start this course today
Try it risk-free for 30 days!
Create An Account
Support