Copyright

How to Calculate Food Cost for a Recipe

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

In one dish, you use 2 sticks of celery. Your purchase price for a bunch of celery is $0.98. This particular bunch has 15 sticks of celery in it. What is the cost of celery for this dish?

Create Your Account To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 79,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Try it risk-free
Try it risk-free for 30 days. Cancel anytime
Already registered? Log in here for access

1. The labor cost for a certain dish is $40 per hour. If it takes 45 minutes to make the dish, what is the labor cost for this particular dish?

2. In addition to food cost, _____ must be considered when pricing your dishes for your menu.

Create your account to access this entire worksheet
A Premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

This quiz and worksheet can be used as an assessment or review of what you know about calculating the costs of food menu items. You'll review how to find the cost of food, labor and other additional expenses to keep in mind.

Quiz & Worksheet Goals

This quiz and worksheet offer a chance to check what you know about:

  • How to find the cost of the amount of ingredients in a menu item
  • How to calculate labor costs per dish
  • Additional costs to consider
  • Pricing new dishes

Skills Practiced

  • Problem solving - use what you know about finding costs of food to solve problems
  • Information recall - remember the term for non-food costs
  • Knowledge application - use what you know about pricing menu items to answer questions about proper pricing for a dish

Additional Learning

Learn more about this topic with the offered lesson, How to Calculate Food Cost for a Recipe. This lesson takes a deeper look at:

  • What food cost includes
  • Breaking down the cost of a dish by ingredients used vs. price
  • Employee time broken down by dish
  • Determining the break-even price
Support