Calculating Total Cost: Relationship with Units & Rate

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

Apples are $2.50 per pound and you need 8 lbs. How much will this cost?

Start Your Free Trial To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 75,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Free 5-day trial
It only takes a few minutes to set up and you can cancel at any time.
Already registered? Login here for access

1. Pencils cost $0.25 each and you need to buy 50 pencils. How much will this cost

2. A business bought four trucks this year, and spent a total of $90,000. How much did each truck cost?

Start your free trial to access this entire page
A premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

You can check your knowledge of calculating total cost by using the worksheet and quiz. Quiz questions include sample problems that let you test your skills with several formulas.

Quiz & Worksheet Goals

Use these resources to see what you know about:

  • What total cost is
  • Solving different problems
  • Working with total cost units

Skills Practiced

You can use the quiz and worksheet to practice the following skills:

  • Reading comprehension - ensure that you draw the most important information from the lesson about total cost
  • Information recall - access the knowledge you have gained about working with total cost
  • Knowledge application - use your knowledge to answer questions about working with the total cost equation

Additional Learning

Use the lesson titled Calculating Total Cost: Relationship with Units & Rate to examine more about total cost. Some goals you'll get to cover include:

  • Determine why total cost is calculated
  • Review the equations used to find total cost, number of units and rate
  • Look at examples of calculating total cost, number of units and rate
Support