Copyright

How to Calculate Unit Rates & Unit Prices

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

Which of the following is a unit rate?

Create Your Account To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 79,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Try it risk-free
Try it risk-free for 30 days. Cancel anytime
Already registered? Log in here for access

1. Which of the following is a unit price?

2. I got paid $63.24 for 7 hours of work. What was my hourly pay rate?

Create your account to access this entire worksheet
A Premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

Learn how much you know about calculating unit rates and prices with this quiz and worksheet. The quiz will test you on areas like what a unit rate is and identifying unit price.

Quiz & Worksheet Goals

Use the worksheet and quiz to find out how well you know how to:

  • Calculate hourly pay rates
  • Apply the formula for calculating miles per gallon
  • Identify the faster of two runners with separate distances in differing amounts of time

Skills Practiced

The quiz and worksheet will help you to practice the following:

  • Reading comprehension - ensure that you draw the most important information from the related lesson on calculating unit rates and prices
  • Interpreting information - verify that you can read information regarding hourly pay rates and interpret it correctly
  • Defining key concepts - ensure that you can accurately define main phrases, such as unit price and unit rate

Additional Learning

This lesson is entitled How to Calculate Unit Rates & Unit Prices and it will help you to explore this subject further. The lesson covers the following study objectives:

  • Understand ratios
  • Identify how unit rates are calculated
  • Follow an example on how to calculate unit prices
Support