Copyright

Dividing Money Amounts

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

If you have 100 dollars, how many 4 dollar toy cars will that buy?

Create Your Account To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 79,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Try it risk-free
Try it risk-free for 30 days. Cancel anytime
Already registered? Log in here for access

1. What is the price per ounce of a 16 ounce steak that is 8 dollars?

2. If you move the decimal over two spaces in the divisor, how far should you move it in the dividend?

Create your account to access this entire worksheet
A Premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

The quiz and worksheet will test your understanding of division with money. Questions will be based on things like identifying how many toy cars you can buy at a certain price with a given amount of money and the price per ounce of a steak that costs a given amount.

Quiz & Worksheet Goals

These resources will help you to:

  • Move decimals in a dividend
  • Identify how many spots to the right of a decimal you should go for a money division problem
  • Recognize a case where dividing money amounts is helpful

Skills Practiced

Use the quiz and worksheet to practice these study skills:

  • Problem solving - use acquired knowledge to solve division practice problems
  • Reading comprehension - ensure that you draw the most important information from the related lesson on division with money
  • Critical thinking - apply relevant concepts to examine information about when diving money amounts is helpful

Additional Learning

Review this lesson named Dividing Money Amounts to engage this subject further. Once you have finished the lesson, you will have covered the following:

  • Understand why dividing money is useful
  • Divide money by whole numbers
  • Analyze examples
  • Identify how to divide money amounts with decimals
Support