How to Mark Up a Price

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

What is a markup?

Create Your Account To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 79,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Try it risk-free
Try it risk-free for 30 days. Cancel anytime
Already registered? Log in here for access

1. A store owner buys plastic flowers at a price of $2.00 per stem. If his normal mark up is 35%, how much will each flower cost in his store?

2. What was the mark up on an item sold at $1200 that cost the owner $750?

Create your account to access this entire worksheet
A Premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

See how much you comprehend about marking up a price with this quiz and attached worksheet. You'll need to know things like what a mark up is and how to interpret it in a given scenario, among other things.

Quiz & Worksheet Goals

Use these assessments to:

  • Calculate a mark up
  • Understand how much of a given item you need to sell in order to follow a wholesaler's recommendation
  • Identify the cost of an item when knowing the mark up

Skills Practiced

Practice the following:

  • Making connections - use understanding of the concept of price and how it is connected to a mark up
  • Problem solving - use acquired knowledge to solve marking up a price practice problems
  • Information recall - access the knowledge you've gained regarding the cost of a mark up

Additional Learning

Find out more about this subject with the lesson called How to Mark up a Price. Once you've completed the lesson, you will have gone over the following study objectives:

  • Assess examples of a mark up in price
  • Recognize the formula used in this calculation
  • Understand how to check your work
Support