Copyright

Practice for Multiplying Rates

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

Which of these is a rate?

Create Your Account To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 79,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Try it risk-free
Try it risk-free for 30 days. Cancel anytime
Already registered? Log in here for access

1. The unit rate always has what for the denominator?

2. A dozen roses is selling for $60. What is the unit rate?

Create your account to access this entire worksheet
A Premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

Use the quiz and worksheet to see what you know about multiplying rates. You need to be able to work with unit rates in order to pass the quiz.

Quiz & Worksheet Goals

The goal of these materials is to assess your comprehension of:

  • An example of a rate
  • Finding the unit rate
  • What the unit rate always has for the denominator
  • Identify the best deal based on the unit rate

Skills Practiced

If you use the quiz and worksheet, you can practice the following skills any time:

  • Reading comprehension - ensure that you draw the most important information from the lesson on multiplying rates
  • Information recall - access the knowledge you have gained about an example of a rate
  • Knowledge application - use your knowledge to answer questions about finding the unit rate

Additional Learning

Explore more about these rates using the lesson, Practice for Multiplying Rates. This lesson helps you:

  • Define rate
  • Determine where rates can be found
  • Learn how to write unit rates
Support