Item Unit Price & Total Cost: Calculations & Examples Video

Instructions:

Choose an answer and hit 'next'. You will receive your score and answers at the end.

question 1 of 3

What often happens to the unit cost as the quantity purchased increases?

Create Your Account To Take This Quiz

As a member, you'll also get unlimited access to over 79,000 lessons in math, English, science, history, and more. Plus, get practice tests, quizzes, and personalized coaching to help you succeed.

Try it risk-free
Try it risk-free for 30 days. Cancel anytime
Already registered? Log in here for access

1. How do you find the total cost?

2. How do you find the unit cost?

Create your account to access this entire worksheet
A Premium account gives you access to all lesson, practice exams, quizzes & worksheets
Access to all video lessons
Quizzes, practice exams & worksheets
Certificate of Completion
Access to instructors
Create an account to get started Create Account

About This Quiz & Worksheet

The quiz and worksheet are tools useful in checking your comprehension of calculating unit price and total cost. Different examples are on the quiz.

Quiz & Worksheet Goals

You can gauge your knowledge of:

  • Finding the total cost
  • What sometimes happens to the unit cost as the quantity bought increases
  • A discount for extra units
  • Why companies sometimes offer lower unit prices as quantities increase
  • How to find unit cost

Skills Practiced

  • Knowledge application - use your knowledge to answer questions about finding unit and total cost
  • Reading comprehension - ensure that you draw the most important information from the lesson on total cost and unit price
  • Information recall - access the knowledge you have gained about a discount for extra units

Additional Learning

Feel free to learn more using the accompanying lesson named Item Unit Price & Total Cost: Calculations & Examples. This lesson is a tool helpful in letting you review more about:

  • How unit price and total cost differ
  • Types of costs
  • Strategies for finding unit price
Support