Copyright

Ch 17: NES Middle Grades Math: Money & Consumer Math

About This Chapter

Revisit the fundamentals of money and consumer math when you explore the informative lessons in this chapter. Strengthening your knowledge of these concepts could get you ready for the NES Middle Grades Math examination for teacher certification.

NES Middle Grades Math - Money and Consumer Math - Chapter Summary

Use this chapter's lessons as a study resource when you're preparing to take the NES Middle Grades Math examination. As you begin your review, you'll find steps and examples related to topics such as number value, sales commissions, interest formulas, and shipping and handling. Item unit price, sales tax and discounts are also covered. Further examining these subjects could help you with:

  • Teaching the value of nickels, dimes, quarters and pennies
  • Explaining how to identify a missing coin
  • Adding, subtracting and dividing money amounts
  • Solving word problems that involve multiplying money by decimals and whole numbers
  • Describing the process of making change
  • Understanding sales commissions and sales mark-up
  • Calculating discounts and taxes as well as tips and shipping and handling
  • Outlining the steps for compounding interest formulas and solving interest problems
  • Describing item unit price

The lessons are fairly short, self-paced, informational and fun to explore. They include written transcripts, pop quizzes and worksheets. Experienced instructors present the above concepts on money and consumer math. Prepare to pass the NES Middle Grades Math examination by going over the information and building your expertise in each topic.

NES Middle Grades Math - Money and Consumer Math Objectives

There are four content domains on the NES Middle Grades Math examination. Number Sense and Operations, Algebra and Functions, Measurement and Geometry and Statistics, Probability and Discrete Mathematics are each respectively worth 17%, 33%, 25% and 25% of the assessment score. Display what you picked up during your review of this chapter as well as your ability to teach other math subjects during this examination, which consists of 150 multiple-choice questions. The assessment is computer-based, and it must be finished within a four-hour, 15-minute time frame.

14 Lessons in Chapter 17: NES Middle Grades Math: Money & Consumer Math
Test your knowledge with a 30-question chapter practice test
Coins: Number Value & Letter Name

1. Coins: Number Value & Letter Name

Learn about the coins that we use to purchase things in the United States, including the value of each type of coin, the name of each type of coin, and what each coin looks like.

How to Find the Missing Coin

2. How to Find the Missing Coin

Watch this video lesson to learn how you can solve missing coin problems. Learn what mathematical operations you should use to figure out what kind of coin you are missing.

Adding & Subtracting Money Amounts

3. Adding & Subtracting Money Amounts

Some people say money makes the world go around, but as this lesson demonstrates, money gets added and subtracted, just like anything else. Using the example of an allowance, we'll see how adding and subtracting money is really quite simple.

Multiplying Money by Whole Numbers & Decimals

4. Multiplying Money by Whole Numbers & Decimals

Want to find out how much you and your friends can spend on a party if you all have the same amount of money? Or maybe you'd want to buy investments one day in hopes of being rich! In either event, you'll need to know how to multiply money.

Dividing Money Amounts

5. Dividing Money Amounts

I'll be honest, dividing money is normally not as fun as multiplying money. After all, it's hard to let your hard-earned cash get reduced so quickly! However, this lesson shows how dividing money can help make sure you get the best deal on cookies and avoid getting ripped off.

Making Change from a Purchase

6. Making Change from a Purchase

Watch this video lesson to learn the process of making change so you give your customers the least number of bills and coins as possible. See how you need to work your way from the largest bill or coin to the smallest.

How to Calculate Sales Commissions

7. How to Calculate Sales Commissions

In this lesson, we'll define sales commission. We'll also discuss three types of sales commission: percent of sales, stair step and fixed amount. You'll also learn when to utilize each type.

How to Mark Up a Price

8. How to Mark Up a Price

Marking up prices to cover costs and earn a profit is a common business practice. This lesson explains the standard formula to mark up a price, and provides examples of markups.

Taxes & Discounts: Calculations & Examples

9. Taxes & Discounts: Calculations & Examples

When you go shopping, you don't want to be surprised by the amount of tax on an item. You also want to fully understand discounts to know how much you can save. In this lesson, we'll practice calculating both tax and discounts.

How to Solve Interest Problems: Steps & Examples

10. How to Solve Interest Problems: Steps & Examples

If you want to know how your money can earn money, then it's essential to learn about solving interest problems. In this lesson, we'll practice calculating interest amounts and interest rates.

Compounding Interest Formulas: Calculations & Examples

11. Compounding Interest Formulas: Calculations & Examples

Compound interest is a great way to have your money work for you. In this lesson, find out the formula for calculating compound interest and practice using the formula with several examples.

How to Calculate Shipping & Handling

12. How to Calculate Shipping & Handling

Study the following lesson to learn how you can calculate your shipping and handling fee so you are not losing money when shipping your product to your customers. Afterwards test your new knowledge with a quiz.

How to Calculate a Tip

13. How to Calculate a Tip

Tips are quantities of money that are often added onto to the original cost of a bill. Figuring out these items is as simple as setting up a ratio between the tip percentage and the bill amount. In this lesson learn how easy it is to calculate a tip.

Item Unit Price & Total Cost: Calculations & Examples

14. Item Unit Price & Total Cost: Calculations & Examples

Two of the most important figures for a business are the unit price and the total cost. In this lesson, we learn how to calculate both as well as the relationship between the two figures.

Chapter Practice Exam
Test your knowledge of this chapter with a 30 question practice chapter exam.
Not Taken
Practice Final Exam
Test your knowledge of the entire course with a 50 question practice final exam.
Not Taken

Earning College Credit

Did you know… We have over 200 college courses that prepare you to earn credit by exam that is accepted by over 1,500 colleges and universities. You can test out of the first two years of college and save thousands off your degree. Anyone can earn credit-by-exam regardless of age or education level.

To learn more, visit our Earning Credit Page

Transferring credit to the school of your choice

Not sure what college you want to attend yet? Study.com has thousands of articles about every imaginable degree, area of study and career path that can help you find the school that's right for you.

Other Chapters

Other chapters within the NES Middle Grades Mathematics (203): Practice & Study Guide course

Support