Ch 2: Solving Ratio & Unit Rate Problems: CCSS.Math.Content.6.RP.A.3A-B

About This Chapter

Let students explore mathematical applications of ratios and unit rates with these fun videos on working with money, distance, and graphical representation of rates. Check out our ideas for how to incorporate these videos in classroom activities at the bottom of the page.

Standard: Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios. (CCSS.Math.Content.C.RP.A.3.A)

Standard: Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed? (CCSS.Math.Content.C.RP.A.3.B)

About This Chapter

The videos in this chapter will help students understand tools for representing ratios from tables to tape diagrams and double number lines and using those tools to analyze relative data and find missing values. They will become competent in working with money and distance in math problems as well as learn the basics of switching between various units of measure. Lessons in this chapter cover:

  • Solving ratio problems with tables, diagrams, and charts
  • Finding missing values with tables of equivalent ratios
  • Solving problems with money
  • Understanding unit price and total cost
  • Working with distance
  • Converting units and dimensional analysis

Students who complete this series will display mastery of ratios and unit rates as they solve word problems involving money, time, and distance. They will exhibit greater understanding of basic life skills like shopping, traveling, and working with different units for volume and distance measurements. They will be able to represent ratios graphically and analyze tables and charts with which they are presented.

How to Use These Lessons in Your Classroom

Need some ideas for activities to help teach percent notation? Check out these ideas which make use of our videos and other lesson materials.

Ultimate price search

It is time to replenish the classroom supplies! First watch the video Unit Price of Items and Total Cost. Then divide the students into groups, give them a shopping list with items and required quantities, and have them do research using a web service to replenish supplies without breaking budget. The team who gets all of the items in the desired quantities for the lowest price wins. *Do not include shipping costs, just unit price and quantity.

Play these videos in their entirety

Watch these videos with your students during your in-class instruction (each video is less than 10 minutes long). After each video solicit feedback from the class on whether they can describe situations in their own daily lives analogous to those presented in the videos. Assign the quizzes as homework to test understanding and get practice answering test questions on the subjects.

Find the quickest way home

Construct a map of the neighborhood, either based on real streets in your area or entirely imagined, with segment distances and speed limits as well as starting and ending locations. Watch the Distance Formulas video in class and then hand out the maps, having students complete them in class or as homework, in groups or individually. Instruct them that they will assume there are no stops or traffic complications and that there is no need to accelerate or decelerate (that is, that all speeds are constants). Success is determined by finding the route that covers the distance in the shortest time. Don't forget to work out the maze yourself beforehand for an answer key.

6 Lessons in Chapter 2: Solving Ratio & Unit Rate Problems: CCSS.Math.Content.6.RP.A.3A-B
Test your knowledge with a 30-question chapter practice test
Solving Ratio Problems With Tables, Tape Diagrams & Double Number Lines

1. Solving Ratio Problems With Tables, Tape Diagrams & Double Number Lines

In this lesson, you'll find out how to solve ratio problems in three different ways. For example, you'll learn how to use a table, a tape diagram and a double number line while deciding which method for solving a ratio problem is right for you.

Using Tables of Equivalent Ratios to Find Missing Values

2. Using Tables of Equivalent Ratios to Find Missing Values

Read this lesson to learn how you can use a table of equivalent ratios to help you solve problems. Learn where to look in your table to help you find your answer.

How to Solve Problems with Money

3. How to Solve Problems with Money

Money matters, and knowing how much things cost will be useful no matter where you go. In this lesson, we'll learn the steps for solving word problems involving money.

Item Unit Price & Total Cost: Calculations & Examples

4. Item Unit Price & Total Cost: Calculations & Examples

Two of the most important figures for a business are the unit price and the total cost. In this lesson, we learn how to calculate both as well as the relationship between the two figures.

Distance Formulas: Calculations & Examples

5. Distance Formulas: Calculations & Examples

Let's go on a road trip! In this lesson, we'll practice calculations involving distance, rate and time. We'll also look at how we determine the relationship between distance and fuel.

Unit Conversion and Dimensional Analysis

6. Unit Conversion and Dimensional Analysis

How is solving a chemistry problem like playing dominoes? Watch this lesson to find out how you can use your domino skills to solve almost any chemistry problem.

Chapter Practice Exam
Test your knowledge of this chapter with a 30 question practice chapter exam.
Not Taken
Practice Final Exam
Test your knowledge of the entire course with a 50 question practice final exam.
Not Taken

Earning College Credit

Did you know… We have over 160 college courses that prepare you to earn credit by exam that is accepted by over 1,500 colleges and universities. You can test out of the first two years of college and save thousands off your degree. Anyone can earn credit-by-exam regardless of age or education level.

To learn more, visit our Earning Credit Page

Transferring credit to the school of your choice

Not sure what college you want to attend yet? Study.com has thousands of articles about every imaginable degree, area of study and career path that can help you find the school that's right for you.

Other Chapters

Other chapters within the Common Core Math Grade 6 - Ratios & Proportional Relationships: Standards course

Support